Jak czyścić, użytkować i dbać o materac? - Ranking i opinie

Dane statystyczne pokazują, że człowiek poświęca na sen średnio 25 lat swojego życia. Każdej doby, około 8 godzin spędzamy w łóżku. Sen pełni bowiem bardzo ważną rolę w życiu. Już 24 godziny braku snu powodują poważne reakcje ze strony organizmu. Obniżeniu ulega czas reakcji oraz koncentracja, spada libido, stajemy się bardziej drażliwi, a czasami wręcz agresywni. Cierpi także układ immunologiczny, który pracuje słabiej, powodując, że jesteśmy bardziej narażeni na infekcję. Po dwóch dobach bez snu dyskomfort potęgują także silne bóle głowy oraz przekrwione, piekące spojówki. W niektórych przypadkach towarzyszą bóle kości oraz mięśni – podobne do tych, które odczuwamy w czasie grypy. Co ważne, naukowcy dowiedli, że ilość snu, którą potrzebuje każdy człowiek, jest zapisana w jego genach i nie ma możliwości przyzwyczajenia się do zmniejszenia czasu odpoczynku. Wartość ta zmienia się wraz z wiekiem – najwięcej snu potrzebują niemowlęta, najmniej zaś ludzie w podeszłym wieku. Z tego względu warto zadbać nie tylko o odpowiednią liczbę godzin poświęcanych na sen, ale też o jego komfort. Do prawidłowego odpoczynku potrzebne jest odpowiednie, przewietrzone pomieszczenie oraz wygodny materac. Ten ostatni, aby mógł spełniać swoją funkcję, musi być także należycie pielęgnowany, dzięki czemu zagwarantuje wygodę i odpowiednie warunki higieniczne.

Słońce i mróz w walce z drobnoustrojami

Chcąc zapewnić sobie odpowiedni komfort snu, często wymieniamy poszewki i wietrzymy pościel. Nie można jednak zapominać, że również materac może być siedliskiem drobnoustrojów oraz roztoczy, które mogą powodować alergie i prowadzić do rozmaitych dolegliwości organizmu. W ciągu snu ciało wydziela około 100 mililitrów potu. W materacu gromadzi się też martwy naskórek i oczywiście kurz. Ograniczeniem dla rozwoju mikroorganizmów jest powlekanie materaca specjalnym pokrowcem, który można z łatwością ściągnąć i wyprać w pralce w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać o tym, aby od czasu do czasu poddać pielęgnacji sam materac.

Zdecydowanie najlepszym środkiem dezynfekującym są w tym przypadku niskie temperatury oraz promieniowanie UV. Z tego względu zarówno w czasie bardzo mroźnej, jak i słonecznej pogody, warto wystawiać go na kilka godzin na powietrze. W ten sposób zginie większość drobnoustrojów oraz roztoczy, również tych, zalegających w głębszych warstwach materaca. Wietrzenie materaca umożliwia też odparowanie z niego nadmiaru wilgoci, która może przyczyniać się do rozwoju pleśni, szczególnie w przypadku materacy zawierających naturalne wypełnienie. Z kolei jego powierzchnię warto co najmniej raz w tygodniu odkurzać, aby pozbyć się bieżących zanieczyszczeń. Wiele odkurzaczy posiada specjalne końcówki do czyszczenia łóżka, które ułatwiają jego pielęgnację i zapewniają odpowiedni poziom higieny.

Naturalne środki pozwalające pozbyć się zabrudzeń

O ile wietrzenie oraz odkurzanie materaca nie nastręcza zbyt wielu problemów, o tyle kłopot pojawia się, gdy pojawiają się na nim trwałe zabrudzenia. Materac bardzo często bezpośrednio styka się z ciałem. Z tego względu przy jego czyszczeniu warto sięgać po domowe środki pielęgnacyjne, tak aby wyeliminować ryzyko powstania uczulenia.

Większości plam posiada pochodzenie organiczne, przez co można się pozbyć stosując pastę przygotowaną z soli, sody oczyszczonej oraz wody. Pastę nakłada się na zabrudzone miejsca i pozostawia na materacu na czas jednej godziny. Następnie jej nadmiar można usunąć za pomocą gąbki do mycia naczyń i odczekać, aż wyschnie. Zbyt dużej ilości wilgoci można pozbyć się także za pomocą papierowego ręcznika.

Dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie roztworu soku z cytryny z wodą. To naturalny odplamiacz enzymatyczny, który świetnie radzi sobie z wieloma zabrudzeniami. Można również sięgnąć po szare mydło, które nie uczula, nie pozostawia śladów i doskonale czyści powierzchnię materiału. Do czyszczenia materaca doskonale nadaje się także olejek lawendowy. Posiada on bowiem właściwości bakteriobójcze oraz znakomicie pochłania zapachy. W tym celu należy jego niewielką ilość rozcieńczyć z wodą i następnie spryskać materac za pomocą atomizera. Po przeprowadzeniu zabiegu można dodatkowo odkurzyć powierzchnię łóżka.

Raz na pół roku należy zdezynfekować materac, nawet jeśli jego powierzchnia nie uległa zabrudzeniu. Wystarczy posypać całą jego powierzchnię sodą oczyszczoną i równomiernie rozprowadzić ją dłonią. Proszek powinien pokrywać materac przez około 15-30 minut. Następnie wystarczy odkurzyć materac. Warto także pamiętać o tym, że soda oczyszczona świetnie pochłania zapachy, dzięki czemu pozwala kompleksowo odświeżyć materac. Postępując zgodnie z zasadą, że lepiej jest zapobiegać, niż następnie radzić problemom, w chwili zakupu materaca można zadbać o odpowiedni pokrowiec. Nie zapominajmy bowiem, że jest on o wiele trwalszy niż samo klasyczne prześcieradło i trudniej przepuszcza zabrudzenia na powierzchnię materaca. W przeciwieństwie do koca lub narzuty, często stosowanych w sypialni, nie marszczy się i nie podwija. Nowoczesne pokrowce są przy tym wykonane z wysokogatunkowych tkanin, które można prać w pralce bez obaw o to, że skurczą się lub ulegną jakiemukolwiek zniszczeniu.

Odkształcenia ograniczające ergonomię materaca – jak im zapobiegać?

Dbając o materac, pamiętajmy także o tym, że jest to produkt, który ulega odkształceniom. Na niekorzystne oddziaływanie ciężaru ciała narażone są szczególnie materace bonellowe oraz kieszeniowe. Aby zredukować odkształcenia, należy co dwa lub trzy miesiące przekładać materac na drugą stronę. Ważne jest także, aby odwrócić go o 180 stopni. W ten sposób unikniemy permanentnego nacisku w miejscu, gdzie leżymy w czasie snu. Ponadto, istotne jest, aby unikać siadania na krawędzi materaca. Nie należy także składać materaca, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji jego wnętrza lub przerwania powierzchni materiału wypełniającego. Materac bezwzględnie należy więc przenosić w pozycji rozłożonej. Obniżenie żywotności oraz zniszczenie produktu może być spowodowane też chodzeniem lub skakaniem po jego powierzchni.

Właściwa cyrkulacja powietrza w walce z pleśnią i grzybami

O niektórych aspektach pielęgnacji materaca warto pomyśleć już w chwili jego zakupu. Jedną z kluczowych zasad jest ta, mówiąca o tym, że każdy materac wymaga dobrania odpowiedniego stelaża. To właśnie stelaż pod materac zapewnia odpowiednią wentylację. Bezwzględnie nie zaleca się umieszczania materaca na jednolitej powierzchni, pozbawionej dopływu powietrza. Nie powinien on także leżeć na podłodze. W przeciwnym wypadku może dojść do skraplania się i gromadzenia wody w jego wnętrzu. Proces ten może w konsekwencji doprowadzić do gnicia oraz pleśnienia wypełnienia, przez co nie spełnia ono norm higienicznych i może prowadzić do pojawienia się wielu objawów chorobowych. Z tego względu bardzo ważny jest zakup razem z materacem odpowiedniego stelaża, którego listewki są umieszczone w odległości 3-4 centymetrów od siebie. Warto pamiętać o tym, że nowoczesne stelaże posiadają szereg udogodnień, między innymi podnoszone zagłówki oraz podnóżki, dzięki czemu gwarantują większy komfort wypoczynku. Jeżeli łóżko wyposażone jest w skrzynię na pościel, należy sprawdzić, czy posiada ona odpowiednie otwory zapewniające właściwą cyrkulację powietrza. Raz w miesiącu można odsunąć szuflady na kilka godzin i pozwolić na odpowiednie przewietrzenie łóżka. Dbając o odpowiednią oddychalność materaca, warto po wstaniu z łóżka, pozostawić go odkrytym przez około 20 minut.

Nie zapominajmy jednak o tym, że nawet właściwie pielęgnowany materac posiada określoną żywotność. Specjaliści z zakresu fizjoterapii sugerują, że powinien być wymieniany nie rzadziej niż co osiem lat. Po upływie tego czasu ulega on bowiem deformacji. W jego wnętrzu gromadzi się także znaczna ilość drobnoustrojów, kurzu oraz martwego naskórka, której nie można usunąć.

Jak czyścić, użytkować i dbać o materac? - Ranking i opinie - Opinie i komentarze

  1. Pati

    Mieszkam w małej kawalerce i łóżko służy mi również jako kanapa. Przy wyborze materaca kierowałam się łatwością czyszczenia i przede wszystkim materiałem z jakiego jest zrobiony. Wybrałam firmę Sembella, która w swojej ofercie miała materace ze zdejmowanymi pokrowcami, który po zdjęciu poprostu piorę w pralce. Do tego pokrowiec jest z bardzo dobrego przepuszczalnego materiału, który po praniu nie mechaci się i nie puszczają szycia. Pierwszy raz wyprałam go jakies 3-4 lata temu i sukcesywnie robię to co pół roku. A moje łóżko-kanapa wygląda wciąż bardzo przyzwoicie, a sam materac wogóle się nie odkształcił.

  2. mamuśka

    Dzieciom kupiłam materace Sembella Samba. Synek ma 7 lat, a córka 5 lat. Na łóżkach potrafią malować, jeść i bawić się. Często materace są brudne i poplamione, dlatego bardzo się cieszę z zakupu materacy z fimy Sembella, mają one zdejmowane pokrowce zapinane na ekspres, dzięki czemu utrzymanie ich w czystości jest bardzo łatwe. Wystarczy wyprać w pralce w temperaturze 60 stopni, wysuszyć i po założeniu wyglądają jak nowe.

  3. Ania.L

    My tez mamy regulowany z experta. Wszystko fajnie dziala i moge sobie dopasowac do siebie. Nie wyobrazam sobie tearz nie mieć tej funkcji.

  4. Marzena Zięba

    tak, ja tez mam experta. To była swietna inwestycja po tym jak naczytalama się o robaczkach i innych mieszkancach materacy. Stad wiem ze nie ma co oszczedzac. I bezproblemowy jest nasz materac.

  5. MAciek

    Ja na szczeście obecnego materaca czyścić za bardzo nie muszę. kupiłam go z takich materiałów ze jestem bardzo zadowolona. Znalazłam go na stronie experta snu. Za to poprzedni był tragiczny, wystarczyło lekko dotknąc i kurz się unosił z niego.

  6. Stefa

    Ja uważać, że czyścić i dbać o materac bardzo łatwo. Ja przede wszystkim odwracam materac regularnie co kilka miesięcy. Wtedy materac aż tak nie jest podatny na wgniecenia. To mnie bardzo cieszy, bo wydałam dużo pieniędzy na materac i trochę szkoda byłoby go tak szybko zniszczyć. Stosuję maty i ochraniacze na materac więc nie muszę ich specjalnie czyścić.

  7. Katarzyna

    Często pytanie to jak czyścić, użytkować i dbać o materac? Dla mnie jest to trudny temat, bo mam łóżko rozkładane w salonie i ciężko mi właśnie ten materac dobrze wyczyścić. Najgorzej, że trzeba się namęczyć, żeby dobrze to zrobić. Moim zdaniem najlepiej się sprawdzają zawsze te odkurzacze piorące, które bardzo dobrze docierają do trudnych miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *