Materac kieszeniowy

Spokojny, regenerujący sen jest podstawą zachowania optymalnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Od jego przebiegu często jest uzależniony poziom energii, która wykorzystuje się w ciągu dnia. Wybór ramy łóżka ma duże walory estetyczne, ale to właśnie zakup materaca jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na jakość i komfort snu. Najlepszy materac kieszeniowy to dość duży wydatek. Przed jego zakupem warto upewnić się czy dokonuje się właściwego wyboru. Na rynku dostępne są setki produktów, zatem jaki materac kieszeniowy jest najlepszy?

Czym charakteryzuje się materac kieszeniowy?

Niezależnie od tego czy śpi się z boku, czy uskarża na przewlekłe bóle pleców – materac kieszeniowy może okazać się jednym z najbardziej komfortowych i ekonomicznych rozwiązań. Materac kieszeniowy jest wykonany z pojedynczych małych sprężyn, a każda z nich umieszczona jest w oddzielnej kieszeni z trwałego materiału. Dzięki temu każda sprężyna porusza się niezależnie, zapewniając większe wsparcie ciała od zwykłego materaca sprężynowego. Z tej grupy materaców, można również wybierać spośród różnych stopni twardości – miękki, średni, twardy – w zależności od własnych preferencji. Kolejną cechą charakterystyczną jest to, że dobry materac kieszeniowy zapewnia właściwą cyrkulację powietrza. Są one bardziej oddychające niż materace piankowe, te wykonane z pianki z pamięcią lub nawet materace lateksowe. Najlepszy materac kieszeniowy jest doskonałą opcją do spania  dla dwóch osób o różnych potrzebach komfortu podczas snu. Oddzielne sprężyny umieszczone w środku materaca, inaczej reagują na znajdujący się na nich ciężar i jednocześnie minimalizują ryzyko przetoczenia na stronę partnera w środku nocy.

Rodzaje materacy kieszeniowych

Wspólną cechą większości materaców kieszeniowych jest wiele elastycznych punktów podparcia umieszczonych na całej szerokości materaca. Siadając na nim, można doznać uczucia miękkiego zatopienia, ale podczas snu – oferuje on niewiarygodne, komfortowe podparcie całego ciała. Dobry materac kieszeniowy będzie dostępny w wielu, najczęściej wybieranych rozmiarach, które można dopasować zarówno do pojedynczych łóżek, jak i tych dużych „małżeńskich”. Można zatem, wyróżnić najczęściej wybierane rozmiary:

  • materac kieszeniowy 120×200
  • materac kieszeniowy 140×200
  • materac kieszeniowy 160×200
  • materac kieszeniowy 180×200
  • materac kieszeniowy 80×200
  • materac kieszeniowy 90×200

Poza podziałem dotyczącym wymiarów określonego modelu, warto również podkreślić, że istnieją również dwa główne typy sprężyn kieszeniowych:

  • Syntetyczne sprężyny spajane – klejone razem z materiałem typu poliester (najmniej oddychająca wersja materaca).
  • Sprężyny kieszeniowe zamknięte – umieszczone w oddychającej naturalnej osłonie z np. perkalu. Materac bardzo czuły i zapewniający swobodną cyrkulację powietrza.

Co wybrać? Materac kieszeniowy czy piankowy?

Najlepszy materac kieszeniowy z pewnością kilkukrotnie przewyższa komfortem zwykły materac z pianki. Producenci dobrych materacy kieszeniowych, gwarantują, że każda sprężyna jest umieszczona w wytrzymałym pokrowcu z wysokiej jakości materiału (np. perkalu), co zapewnia większą elastyczność i komfort niż w przypadku materaca piankowego. Taki projekt wnętrza materaca gwarantuje, łatwą i cichą prace sprężyn, które bez problemu zginają się pod naporem ciała i zapewniają swobodne oddychanie materiału. Sprężyny kieszeniowe są zazwyczaj zszyte razem i przymocowane do sąsiednich sprężyn. W przypadku najlepszych i najbardziej luksusowych modeli, cała konstrukcja wewnętrzna jest wykonywana ręcznie.

Łączna liczba sprężyn w materacu kieszeniowym jest zawsze uzależniona od jego wielkości. Jeśli duży materac kieszeniowy 180×200 będzie wyposażony w 1000 sprężyn, pojedynczy będzie miał ich proporcjonalnie mniej. Niektórzy producenci, w opisie wskazują liczbę sprężyn w materacu, jednak praktycznie nigdy nie wynosi ona mniej niż 600 sztuk. Od liczby sprężyn uzależniona jest elastyczność i cena materaca. Jednak niezależnie od wyboru docelowego modelu, poziom jakości materaca kieszeniowego będzie znacznie lepszy niż piankowego.

Ile sprężyn kieszeniowych wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ poza liczbą sprężyn w grę wchodzi wiele innych czynników. Niemniej jednak zawsze warto stawiać na materace, które zawierają ponad 1000 sprężyn kieszeniowych. Wyjątkiem byłoby, gdyby w materacu zastosowano inne technologie, takie jak pianki z pamięcią, dodatek warstwy lateksowej itp. Istnieją jednak przyzwoite materace ze sprężynami kieszeniowymi, których liczba wynosi około 800 sprężyn. Faktem jest, że dobrej jakości materac 1000 sprężynowy może być znacznie lepszy niż ten, który ma ich 2000 lub więcej. Może to wynikać z jakości jego wykonania, wykorzystanych do produkcji materiałów, metodzie produkcji i zastosowaniu dodatkowych technologii.  Zrozumiałe jest, dlaczego tak wiele osób myli się co do liczby sprężyn w materacach ze sprężynami kieszeniowymi, ponieważ jest to jeden z wielu obszarów, w których producenci materacy koncentrują się na marketingu.

Materace kieszeniowe – charakterystyka sprężyn

Liczba sprężyn

Łączna liczba sprężyn w większości modeli wynosi zwykle 600/800/1000/1200/1400/1500/2000. Materace z mniejszą liczbą kieszeni, prawdopodobnie będą wyposażone w sprężyny o większej średnicy. Z kolei te, największe będą miały dużą ilość sprężyn o mniejszej średnicy. Większość dobrych materacy  wykorzystuje 1400 sprężyn kieszeniowych. Ta liczba odpowiada większości użytkowników, którzy preferują nie za miękkie i niezbyt twarde podłoże. Osoby o większej masie ciała, mogą skłonić się ku materacom kieszeniowym z największą liczbą sprężyn (ok 2000). Dzięki takiej liczbie różnych punktów podparcia, masa ciała rozkłada się równomiernie na całej powierzchni materaca, a sprężyny pracują niezależnie od siebie dając wysokie uczucie komfortu podczas snu.

Grubość sprężyn i ich wykonanie

Oprócz liczby sprężyn, które zostały zastosowane w materacu, ważna jest również ich grubość. Średnia grubość sprężyny w materacu kieszeniowym waha się od około 1,2 mm do 1,5 mm. Wbrew pozorom, różnica każdego milimetra ma znaczenie. Te grubsze są twardsze i stanowią stabilniejsze podparcie, cieńsze są bardziej elastyczne i mogą być najlepszym rozwiązaniem dla zwolenników miękkich materacy. Średnica drutu sprężynowego jest czasami ukazywana w opisach produktów. Każda ze sprężyn kieszeniowych jest wykonana przez specjalistyczny mechanizm. Podczas produkcji materaca każda pojedyncza sprężyna jest właściwie formowana, a następnie wkładana do specjalnego rękawa, który jest następnie zszywany maszynowo. Po uformowaniu każdej długości sprężyn kieszeniowych są one następnie cięte. Tańsze materace, które wykorzystują sprężyny kieszeniowe mogą być sklejone ze sobą zamiast zszywania, aby skrócić czas potrzebny na ich wykonanie i zaoszczędzić na kosztach produkcji. Bardzo wysoką trwałością charakteryzują się sprężyny wanadowe. Wanad jest stosowany w procesie kucia stali i zapewnia metalowi wytrzymałość, która jest bardzo pożądaną cechą, gdy formuje się z niego sprężynę. Wanad ma również niską wartość utleniania, co oznacza, że ​​nie koroduje tak szybko, jak inne metale – takie sprężyny nie rdzewieją.

Jaki materac kieszeniowy będzie najlepszy? Z uwagi na fakt, że zakup materaca jest inwestycją na co najmniej kilka lat, a także ma bardzo duży wpływ na zdrowie i samopoczucie – podczas zakupów warto sugerować się jakością, a nie ceną. Dobry materac kieszeniowy będzie wyposażony w sprężyny, które poruszają się niezależnie, zapewniając większe wsparcie ciała niż zwykłe materace sprężynowe lub te z pianki. Można kupić wersję miękką, średnią lub twardą, w zależności od preferencji. Najlepszy materac kieszeniowy gwarantuje swobodną cyrkulację powietrza i lepiej amortyzuje ruchy ciała niż materac lateksowy lub z pianką pamięci. Przy wyborze dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na specyfikację materaca. Należy sprawdzić jego wymiary, materiał, z którego zostało wykonane poszycie, grubość i liczbę sprężyn i opcjonalnie – rodzaj substancji, z której wykonano sprężyny. Materac kieszeniowy powinno się cyklicznie odwracać na drugą stronę – w ten sposób wydłuża się jego żywotność.

Materac kieszeniowy - Ranking 2019

Poniższa lista zawiera najlepsze produkty w kategorii Materac kieszeniowy. Ranking jest aktualizowany codziennie przy wykorzystaniu danych z różnych sklepów internetowych. Przede wszystkim na podstawie ocen oraz popularności danego produktu. Oto TOP 5.

RankingMaterac kieszeniowyProducentCena
1Janpol WENUS 160x200JanpolAktualna Cena
2Frankhauer Morfeusz 160x200FrankhauerAktualna Cena
3Janpol CORA 160x200JanpolAktualna Cena
4Sembella COMFEEL SPEED 160x200SembellaAktualna Cena
5Hilding Zorba 160x200HildingAktualna Cena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *