Materac lateksowy

Jeśli myślisz poważnie o zakupie materaca lateksowego to bardzo dobrze! Już na wstępie warto wiedzieć, że jest to obecnie najlepszy na rynku wybór. Dobry materac lateksowy gwarantuje naprawdę wspaniałe połączenie podparcia całego ciała podczas spoczynku, maksymalnego komfortu i wygody. Korzyści z zakupu materaca lateksowego jednak daleko wykraczają poza zwykły komfort. Poza wygodą jest on odporny na rozwój pleśni i grzybów, gwarantuje doskonały przepływ powietrza i zapewnia łatwość w konserwacji. Osoby, które zmagają się z problemami z kręgosłupem, preferują materace lateksowe z uwagi na ich wyjątkowe właściwości relaksacyjne. Mimo szerokiej oferty różnych rodzajów materacy lateksowych, wybór pierwszego lepszego z nich nie zawsze okazuje się dobry. Jaki materac lateksowy wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Co to jest materac lateksowy – jakie są jego rodzaje?

Pierwszą decyzją, którą trzeba podjąć podczas zakupu materaca  lateksowego jest wybór pochodzenia lateksu, które może być naturalne lub syntetyczne.

Naturalny materac lateksowy

Naturalny materac lateksowy jest wykonany z materiału, który pochodzi z drzewa kauczukowego. Jest to najbardziej pożądana opcja dla osób, które cenią naturalne rozwiązania. Materac z naturalnego lateksu jest nieco droższy od materaca syntetycznego. To co ważne dla osób dbających o naturę – materac lateksowy może być również organiczny. Pod względem wydajności, organiczny materac jest odpowiednikiem naturalnego lateksu. Jego atrakcyjność leży w ekologicznej naturze produktu, co jest ważne dla klientów proekologicznych. Organiczny materac lateksowy jest zwykle nieco droższy niż zwykły (nieekologiczny).

Materac z lateksu syntetycznego

Materac z lateksu syntetycznego to rozwiązanie tańsze, ale nadal bardzo jakościowe. Syntetyczny materac lateksowy jest wytwarzany przez proces polimeryzacji monomeru. Monomer jest cząsteczką, która wiąże się chemicznie z innymi cząsteczkami, tworząc polimer, który jest następnie przetwarzany w celu wytworzenia lateksu, który wygląda i zachowuje się podobnie do naturalnego. Dzięki temu podczas użytkowania nie czuć dużej różnicy między naturalnym i syntetycznym lateksem.

Należy pamiętać, że materace są albo całkowicie naturalne, albo mieszanką naturalnego i syntetycznego lateksu. W praktyce nie ma w pełni syntetycznych materacy lateksowych. Materac z mieszanki lateksowej nie jest gorszy w porównaniu do całkowicie naturalnego materaca lateksowego. Większość wiodących producentów materacy lateksowych nadal rozwija się  i produkuje doskonałą mieszankę materiałów lateksowych. Łącząc lateks syntetyczny z lateksem naturalnym, są w stanie dowolnie modyfikować proporcje materiałów aby osiągnąć „idealny materac”, który zapewnia najwyższy komfort i oparcie kręgosłupa. Osoba, która szuka materaca z mieszanki lateksowej, powinna upewnić się, że jest certyfikowany. Te certyfikaty są ważne, ponieważ wskazują, że materac lateksowy został poddany rygorystycznym testom na poziomie międzynarodowym, takim jak Oeko-Tex, Eurolatex, LGA i Morton Thiokol. To gwarancja, że materac będzie odznaczał się  trwałością i elastycznością, nie zawierał żadnych szkodliwych substancji i nie stanowił zagrożenia dla użytkowników i środowiska. Jednostki certyfikujące są bardzo rygorystyczne w zakresie swoich norm i certyfikaty nie są łatwo przyznawane. Jeśli więc konkretna marka i model materaca lateksowego otrzyma certyfikat, jest to dobry znak świadczący o produkcie wysokiej jakości

Technologia produkcji materaca lateksowego

Materac lateksowy może być przetwarzany na jeden z dwóch różnych sposobów. Jedna z nich nazywa się Dunlop, druga to metoda Talalay. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że metody te powodują nieco inne właściwości materaca. Metoda Dunlop daje twardszy materac. Bardzo często optymalną miękkość można również uzyskać, dodając na niego miękki materac nawierzchniowy. Technologia Talalay pozwala na uzyskanie miękkiego materaca i jest nieco droższa w produkcji. Żadnej z tych technologii nie można uznać za lepszą. Każdy użytkownik ma własne preferencje w zakresie twardości materaca.

Istnieje różnica między materacami lateksowymi a lateksem, który jest nałożony na inny materiał, najczęściej piankę poliuretanową (PU), piankę z pamięcią, sprężyny lub kombinację wszystkich trzech. Ogólnie rzecz biorąc, materace w całości wykonane z lateksu są zwykle uważane za znacznie bardziej pożądane niż te z małym dodatkiem lateksu. Wynika to głównie z tego, że pianka PU może odgazowywać (tj. wydzielać chemiczny zapach), co jest raczej nieprzyjemne – szczególnie na początku użytkowania materaca.  Co więcej, materace w całości wykonane z lateksu są bardziej trwałe i nie tracą łatwo kształtu w porównaniu z innymi materiałami. Materace całkowicie naturalne lub mieszane w z naturalnym i syntetycznym lateksem są zwykle uważane za najlepsze.  

Materac lateksowy – twardość, wygląd zewnętrzny, właściwości

Podobnie jak w przypadku innych materacy, te wykonane z lateksu również mają różne poziomy twardości. Wielu producentów oferuje pełen zakres twardości od bardzo miękkich, po twarde. Twardość jest zwykle mierzona masą na jednostkę objętości (kg / m3), a twardość jest mierzona za pomocą kPa (kilo-paskal) lub ILD (ugięcie obciążenia wgniecenia).

Lateksowe materace są zazwyczaj „dziurkowane”. Takie otwory służą do dwóch celów. Pierwszym z nich jest zapewnienie doskonałego przepływu powietrza dla właściwej higieny materaca i komfortu użytkownika. Dzięki ażurowej nawierzchni,  materac jest chłodny i umożliwia łatwe odprowadzanie wilgoci. Drugą funkcją otworów jest dostrajanie jędrności. Podczas gdy twardość jest w dużej mierze determinowana przez skład lateksu w materacu, otwory również odgrywają pewną rolę. Rozmiar i liczba dziurek wpływają na poziom komfortu i jędrności. W rzeczywistości niektóre materace lateksowe mają różnie ułożone otwory w różnych częściach materaca, co pozwala doświadczać różnych stref miękkości i jędrności. To w znacznym stopniu poprawia podparcie całego ciała.

Materace lateksowe są również bardzo trwałe, zwłaszcza jeśli są wykonane z naturalnego lateksu. Nie trzeba nawet przewracać materaca po jakimś  czasie. Jest wygodny i funkcjonalny przez cały okres użytkowania bez konieczności zmiany stron. Większość materacy lateksowych może wytrzymać ponad 20 lat. To niesamowity wynik. Osoby z alergią na lateks mogą nadal korzystać z materaca lateksowego, pod warunkiem, że nie będą bezpośrednio go dotykać. Narzuty na łóżka mogą chronić przed reakcją alergiczną. Przed zakupem materaca warto jednak skonsultować się z lekarzem odnośnie prawdopodobieństwa nasilenia się alergii.

Jednowarstwowy czy wielowarstwowy?

Niektóre materace lateksowe składają się z jednej warstwy, a inne z dwóch lub więcej. Wielowarstwowy materac jest okryty trwałym i zdejmowanym ochraniaczem. Na pierwszy rzut oka jednowarstwowy i wielowarstwowy materac lateksowy wyglądają podobnie. Wielowarstwowy materac lateksowy oferuje dodatkowe korzyści w porównaniu z materacami jednowarstwowymi. Pierwszą z nich jest spersonalizowany komfort. Różne poziomy miękkości i jędrności można dowolnie łączyć, aby stworzyć idealne doznania podczas snu. W warstwach materaca najbardziej miękka jest zwykle umieszczana na górze dla wygody, a twardsza warstwa na dole celem zapewnienia dobrego wsparcia ciała. Jednak w tym wypadku można układać warstwy dowolnie – według własnego uznania.

Jaki materac lateksowy wybrać?

Jak widać, istnieją różne czynniki, które mają znaczenie przy zakupie dobrego materaca lateksowego.

To co musi mieć najlepszy materac lateksowy:

 • 100% lateksu lub mieszanka lateksu syntetycznego i naturalnego
 • Małe otwory, które umożliwiają cyrkulację powietrza
 • Międzynarodowe certyfikaty
 • Co najmniej 10 lat gwarancji

Opcjonalnie:

 • Materac jedno lub wielowarstwowy
 • Odpowiedni stopień twardości
 • Lateks technologii Dunlop lub Talalay
 • Pochodzenie organiczne

Równie ważne, jak znalezienie dobrego materaca, jest zapewnienie odpowiedniego fundamentu lub podstawy łóżka, na które można go położyć. Lateksowy materac wymaga twardej, sprężystej powierzchni. Jeśli umieści się go na miękkim stelażu, materac będzie podążał za topografią podstawy łóżka, a nie ciała. Przez to straci się jego właściwy poziom, odpowiednie podparcie i sprężystość, z których słynie dobry materac lateksowy.

Po zidentyfikowaniu niezbędnych funkcji materaca i ewentualnemu dopasowaniu szczegółów do własnych preferencji, odpowiedź na pytanie „jaki materac lateksowy jest najlepszy?” staje się prostsza. Cena nie powinna być głównym kryterium wyboru. Przy zakupie dobrego materaca lateksowego należy liczyć z większym wydatkiem, ponieważ jest to dość kosztowna inwestycja. Mimo stosunkowo wysokiej ceny, odpoczynek na materacu lateksowym jest wyjątkowy. Materac idealnie dopasowuje się do konturów ciała, jednak w odróżnieniu do uczucia „zatapialności” na materacu z pianki z pamięcią, lateks jest bardziej sprężysty i stanowi jeszcze lepsze podparcie całej sylwetki. To z kolei wpływa nie tylko na wysoki komfort snu, ale również ma znaczenie w prawidłowym ułożeniu kręgosłupa. Masa ciała rozkłada się na nim równomiernie na całej powierzchni materaca, a to poprawia również krążenie krwi. Same plusy!

Materac lateksowy - Ranking 2019

Poniższa lista zawiera najlepsze produkty w kategorii Materac lateksowy. Ranking jest aktualizowany codziennie przy wykorzystaniu danych z różnych sklepów internetowych. Przede wszystkim na podstawie ocen oraz popularności danego produktu. Oto TOP 5.

RankingMaterac lateksowyProducentCena
1Hilding Latino 160x200HildingAktualna Cena
2Janpol CORA 160x200JanpolAktualna Cena
3Hilding LAMBADA 160x200HildingAktualna Cena
4Janpol FIDES 160x200JanpolAktualna Cena
5M&K Foam KOŁO VENUS MULTI POCKET - M&K KOŁO, 160x200M&K FoamAktualna Cena

Materac lateksowy - Opinie i komentarze

 1. Pola

  Zawsze posiadałam materac sprężynowy, a teraz postanowiłam zrobić nową sypialnię, wymienić łóżko i materac. Zdecydowałam się na ten lateksowy i jestem pod jego wrażeniem. To najlepszy materac lateksowy jaki można kupić. Zdecydowanie korzystny dla osób, które mają problem z plecami i pragną naprawdę odpocząć we własnym łóżku. Nie zamieniłabym go na żaden inny.

 2. Iva

  Dobry materac lateksowy posiada wiele zalet. Jest to przede wszystkim materac o działku ortopedycznym, więc działa super korzystnie na plecy. Sama miałam wypadek kilka lat temu i muszę powiedzieć, że po nocy na tym materacu czuję się jak nowo narodzona. Zdecydowanie jest to najlepszy materac dla osób z problemami i bólem.

 3. Gracjana

  Jeżeli kupować dobry materac lateksowy to już tylko ten dwustronny, który można przekładać. Wtedy wytrzyma dłużej i będzie można się cieszyć z jego jakości. Osobiście nie mam już problemu z kręgosłupem, bo odkąd na nim śpię, nic mnie nie boli. To bardzo dobra jakość. Ja mam materac z Eris, jeżeli znajdziecie to polecam go kupić. Śpię na nim już 2 rok.

  1. EMIL

   Kupiłem z żoną materac dwustronny i wydaje mi się, że jest to dobry materac lateksowy. Grubość na pewno ma tutaj znaczenie. Nasz ma 25 cm i to jest dla nas grubość OK. Ale mamy jeszcze dodatkowy nawierzchniowy i dodatkowo ochraniacz. Więc wszystko jest jeszcze wyższe. Leżenie, spanie i odpoczynek na nim jest przyjemny.

 4. Gośka

  W domu mamy dobry materac lateksowy, czyli Doublepocket z lateksem Listra. Chwalę sobie ten materac i za miesiąc kupię go również do pokoju córki, na jej łóżko. Materac posiada 7 stref, jest naprawdę wygodny. Posiada on właściwości ortopedyczne i to czuć. Wstaje się z łóżka wypoczętym i w naprawdę świetnej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *