Materac nawierzchniowy

Wymiana tradycyjnego materaca może być bardzo kosztowna. Często również zdarza się, że wybrany materac nie spełnia w 100% oczekiwań, a minął już czas na możliwość zwrotu lub wymiany. Dobry materac nawierzchniowy może być rozwiązaniem tych problemów – dlatego jego zakup jest świetnym sposobem na dużą zmianę komfortu snu, stosunkowo niewielkim kosztem. Najlepszy materac nawierzchniowy zapewni to, czego się potrzebuje za ułamek ceny nowego materaca. Warto poznać listę kluczowych czynników, które mogą pomóc w odpowiedzi na pytanie – jaki materac nawierzchniowy będzie najlepszy?

Materac nawierzchniowy

Materac nawierzchniowy

Co to jest materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy jest  jest zwykle cieńszy i służy do kilku celów – poprawy komfortu podczas snu, wyrównaniu nierówności na powierzchni do spania, a także ochrony docelowego materaca. Dobry materac nawierzchniowy może zaspokoić również dodatkowe potrzeby, takie jak zapewnienie wodoodpornej warstwy lub mieć funkcje antyalergiczne (niezwykle przydatna cecha jeśli ma się alergię na lateks). Na rynku można również znaleźć materace nawierzchniowe do specjalnego użytku zimą, które zapewniają dodatkowe ciepło.

Większość materacy nawierzchniowych może być również stosowana w celu poprawienia jakości spania na rozkładanych kanapach, które charakteryzują się odczuwalnymi łączeniami i nierównościami powierzchni łączonych rozkładanej sofy lub wersalki. Materac nawierzchniowy, podobnie jak tradycyjny materac, ma różne rozmiary. Jego głównym celem jest zapewnienie miękkości, dodatkowej amortyzacji i wsparcia ciała podczas snu.

Jaki materac nawierzchniowy kupić?

Jest kilka istotnych elementów, które należy rozważyć podczas wyboru materaca nawierzchniowego. Z uwagi na dość szeroka ofertę wielu producentów materacy, warto najpierw zastanowić się czego się od niego oczekuje. Następnie można ustalić, który z nich najlepiej spełni określone potrzeby.

Cena

Wyższa cena niekoniecznie gwarantuje, że materac nawierzchniowy będzie najlepszy. Zazwyczaj najtańszy jest zwykły materac nawierzchniowy wykonany z trwałej pianki (sprawdź: materace piankowe). Jego wnętrze najczęściej wypełnia poliester, który jest chroniony bawełnianą nakładką ochronną. Te droższe, wypełnione są bawełną, pierzem i naturalnym puchem. Najdroższe materace nawierzchniowe są wykonane z pianki memory, wełny lub naturalnego lateksu.

Właściwości

Osoby, które zmagają się z problemami z kręgosłupem, podczas snu potrzebują dodatkowego wsparcia pleców i kończyn. W takiej sytuacji warto postawić na dobry materac nawierzchniowy z pianką z funkcją pamięci, która lepiej zachowuje kształt ciała i wspiera naturalną postawę kręgosłupa.

Komfort i miękkość

Przy tak oszałamiającej gamie materiałów, marek, gęstości i grubości materacy nawierzchniowych, nikomu nie powinno sprawić problemu znalezienie idealnego poziomu twardości. Większe oparcie można uzyskać przy materacach z pianki memory i tych, które są wykonane z lateksu.  Bardziej miękkie będą materace wykonane z bawełny lub puchu.

Grubość i gęstość

Dobre materace nawierzchniowe mają średnio od 5 do nawet 25 cm grubości. Jeśli materac nawierzchniowy ma służyć do zrewitalizowania posiadanego już materaca, lepiej jest skłonić się ku grubszym modelom. Materiałami o najlepszym zakresie grubości są pianka memory i lateks. Ponadto gęstość materaca jest ważna przy określaniu jego twardości.

Ciepło

Materace nawierzchniowe wykonane z pianki memory i te wykonane z lateksu mają tendencję do zatrzymywania największego ciepła podczas snu. Im są grubsze i gęstsze, tym ciepło może być bardziej odczuwalne. Dla jednych może być to zaletą, dla innych wadą. Niektórzy producenci wzbogacają materace o specjalne żele chłodzące i drobne zagłębienia, które mają wspomagać wentylację Wełniane i puchowe materace są dobre przez cały rok, ponieważ zapewniają dodatkowe ciepło zimą, a latem zapewniają przyjemny chłód. Niestety mogą nie być wskazane przy stwierdzonej alergii. Naturalne materiały są również bardziej podatne na pleśń, roztocza i różne pasożyty (np. pluskwy).

Łatwość czyszczenia i przenoszenia

Materac nawierzchniowy z pianki jest stosunkowo najbardziej mobilny i dość łatwy do przenoszenia i czyszczenia. Materace puchowe lub bawełniane również są lekkie, ale z kolei najtrudniejsze do czyszczenia. Jeśli materac ma być często chowany i przenoszony – warto postawić na ten z pianki.

Gwarancja

Standardowy czas gwarancji większości materacy nawierzchniowych wynosi około 2 lat, ale może nawet do 5 lat. Gwarancja nie obejmuje jednak utraty jędrności, która jest naturalnym zjawiskiem podczas częstego użytkowania materaca.

Z jakich materiałów wybrać materac nawierzchniowy?

Materace nawierzchniowe występują w wielu rozmiarach i są wykonane z różnych materiałów. Każdy z nich ma inne właściwości, zalety i wady.

Materac nawierzchniowy lateksowy

Lateks zwykle jest droższy od pozostałych, ale podobnie jak pianka memory zapewnia doskonałe wsparcie i komfort podczas snu. Naturalny lateks jest wytwarzany z cieczy otrzymywanej bezpośrednio z drzew kauczukowych. Nie wszystkie lateksowe materace nawierzchniowe są jednak naturalne, dlatego przed zakupem dobrze jest sprawdzić jakiego pochodzenia jest zastosowany lateks. Ten rodzaj materaca jest doskonały w zapewnianiu komfortu i łagodzenia bólu kręgosłupa i stawów. Jest również nieco twardszy niż materac wykonany z pianki z pamięcią (ale nadal jest miękki). Kolejną zaletą są jego właściwości przeciwbakteryjne i antyalergiczne (chyba, że ma się alergię na lateks). Na rynku dostępne są różne materiały lateksowe, w tym lateks syntetyczny lub ekologiczny. Najlepszy materac nawierzchniowy wykonany z lateksu jest bardzo wytrzymały i jeśli służy do spania dla dwóch osób, dobrze amortyzuje od odczuwalnych ruchów pantera podczas snu. Minusami często jest dość wysoka cena i ciepło, które emituje.

Materac nawierzchniowy z pianki memory

Pianka memory jest obecnie jednym z najpopularniejszych wyborów zarówno klasycznego materaca, jak i dobrych materacy nawierzchniowych. Wysokiej klasy materac z pianki z pamięcią może być dość drogi, więc zakup materaca nawierzchniowego jest dobrym sposobem na uzyskanie niektórych korzyści pianki memory bez konieczności wydania fortuny. Pianka dopasowuje się do ciała, zapewniając wsparcie i relaksującą powierzchnię do spania. Może zapewnić doskonałe wsparcie w przypadku bólu stawów, mięśni lub pleców. Pomaga również zmniejszyć hałas i ruch niespokojnego partnera, który zakłóca sen. Ten rodzaj materaca nawierzchniowego można kupić w wielu gęstościach, dzięki czemu łatwo znajdzie się odpowiednią dla siebie. Najlepszy materac nawierzchniowy z pianki z pamięcią jest również bardzo trwały. Minusami takiego wyboru jest dość silny chemiczny zapach materaca, który zwykle po kilku dniach zanika.

Spektrum grubości i gęstości materacy nawierzchniowych stale się zmienia. Z kolei wybór gęstości materaca nawierzchniowego jest mierzony w kg na metr sześcienny (kg / m3). Większość popularnych modeli ma gęstość od  1 do 3 kg na m3. Wyższa gęstość zwykle oznacza wyższą cenę, ale również znacznie lepsze wsparcie dla ciała.

Gęstość

 • 1,5 kg i mniej na m3 – materac nawierzchniowy bardziej miękki niż te, które mają wyższe gęstości. Lekki i łatwy w transporcie.
 • 2 do 2,5 kg na m3 – najlepsza opcja dla większości osób, zapewniająca równowagę pomiędzy komfortową miękkością i dobrym podparciem ciała.
 • Od 2,5 kg na m3 – wskazany dla osób z problemami z kręgosłupem. Stanowi trwałe, twarde podparcie całego ciała. Dobry dla osób o dużej masie ciała.

Grubość

 • 2,5 cm do 5 cm – taki materac nawierzchniowy zwykle zapewnia nieco większy komfort, ale może być dość twardy, jeśli jego gęstość jest również wysoka. Dobry dla osób z twardym materacem, które potrzebują tylko dodatkowego komfortu i wsparcia dla ciała.
 • 7 – 8 cm – popularny wybór, jeśli nie jest się zdecydowany, którą grubość materaca nawierzchniowego wybrać. Zapewnia dobry poziom miękkości i wsparcia.
 • 10 cm – zapewnia jeszcze większe wsparcie najbardziej newralgicznej części ciała – kręgosłupowi. Jest cięższy i trudniejszy do transportowania.

Zasadą jest, że większa gęstość materaca oznacza, że ​​można uzyskać wystarczające wsparcie ciała przy mniejszej grubości. Np. 5 centymetrowy materac nawierzchniowy o niskiej gęstości nie zapewnia dużego wsparcia sylwetki i może być zbyt miękki. Podobnie bardzo gruby materac o bardzo dużej gęstości może okazać się zbyt twardy i za ciężki żeby określić go mianem „komfortowy”. Rzeczywistość jest jednak taka, że ​​przy tak szerokiej gamie rodzajów materiałów, dodatkowych warstwach i zróżnicowaniu produkcji trudno jest dokładnie przewidzieć, czym dokładnie będzie charakteryzował się materac nawierzchniowy.

Materac nawierzchniowy – Ranking

Materac nawierzchniowy - Opinie i komentarze

 1. Monia

  Nie wyobrażam sobie, abym nie miała na materacu cienkiej warstwy dodatkowej. Posiadam dobry materac nawierzchniowy, który kupiłam razem z materacem. Dzięki temu wygodniej mi się leży i śpi na łóżku, a dodatkowo materac dłużej jest w super stanie. Polecam sobie kupić, bo warto.

 2. Aleksandra

  Dobry materac nawierzchniowy sporo kosztuje, ale trzeba liczyć się z tym, że to za jakość się płaci. Doskonałą jakość, jeśli wybierze się dobry materac. Ja uważam, że materac nawierzchniowy doskonale ochrania zwykły materac, a dodatkowo wpływa na komfort spania. Podłoże do leżenia jest mięciutkie, przyjemne i doskonale wpływa na jakość snu.

 3. Kinga

  U mnie przy zakupie materaca był dodawany dobry materac nawierzchniowy. Polecam Memory Foam ponieważ taki mam i świetnie się na nim śpi. Jest on z dość wytrzymałej pianki. Świetnie wygląda bo jest praktycznie niewidoczny. Dobrze działa na plecy i rzeczywiście polecam go dla osób, które posiadają gorszej jakości materac pierwszy. Dzięki temu odczujecie różnicę i to wielką!

  1. Katarzyna

   Zdecydowanie polecam dobry materac nawierzchniowy. Topper YANGRA to dobry model. Chroni doskonale materac, przedłuża jego żywotność o dobrych kilka lat. Jest to też przyjemny komfort leżenia. Warto kupić materac nawierzchniowy w promocji, bo tak naprawdę kosztuje on trochę dużo i kupując materac plus ten dodatkowy, to już zdecydowanie większy wydatek.

 4. Anna

  Podczas ostatnich zakupów w IKEA kupiłam sobie materac tego typu. Myślałam, że to tylko ochraniacz, ale okazało się, że to dobry materac nawierzchniowy, który można kupić w niskiej, korzystnej cenie. Nie odbiera jakością od materacy droższych. A tutaj grubość jest bardzo dobra i materac wpływa korzystnie na jakość leżenia. Dla mnie jest on strzałem w 10.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *