Dla zdrowia oraz komfortu osoby obłożnie chorej i o ograniczonych możliwościach ruchowych, niezbędne jest zaopatrzenie łóżka w specjalistyczny sprzęt medyczny, jakim jest materac przeciwodleżynowy. Ten rodzaj materaca nie tylko zapewnia wygodę wypoczynku, ale przede wszystkim zapobiega powstawaniu niezwykle bolesnych oraz trudnych w leczeniu odleżyn, czyli zmian na skórze spowodowanych długotrwałym uciskiem na ciało. Materace przeciwodleżynowe działają na zasadzie zmienności ciśnienia, dzięki czemu również zmienia się siła nacisku na poszczególne części ciała. To zapobiega powstawaniu odleżyn, a nawet wspiera ich leczenie, w przypadku jeżeli już się pojawią. Wybór dobrego materaca przeciwodleżynowego dla konkretnej osoby chorej to niezwykle istotna sprawa. Ponieważ na rynku mamy kilka rodzajów tego rodzaju materacy, warto wiedzieć, w jaki sposób dopasować go do indywidualnych warunków, jak wybrać najlepszy materac przeciwodleżynowy.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Materac przeciwodleżynowy - Ranking i opinie
1) T30-190x80x12-PW piankowy materac szpitalny w pokrowcu paroprzepuszczalnym
2) Materac przeciwodleżynowy nieprzemakalny typu gofer 10 cm grubości
3) Materac zmiennociśnieniowy - rurowy SmartLine Basic NOVACARE
Najtańsze produkty: Materac przeciwodleżynowy - Ranking i opinie
1) Materac przeciwodleżynowy (podkład) 0000001566
2) Armedical reha Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy WENTYLOWANY (podkład max) 0000001566
Dane techniczne:
Rodzaj | materac |
3) Aston Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy Protector I
Dane techniczne:
Rodzaj | Materac |
Porównanie TOP 3
Jak działają materace przeciwodleżynowe?
Każdy tego typu materac wyposażony jest w specjalną pompę, która jest połączona z komorami sprzętu i naprzemiennie wtłacza do nich pewne ilości powietrza. Właśnie dzięki temu mechanizmowi na ciało wywierany jest zmienny nacisk i jest ono nieustannie masowane. To zapobiega tworzeniu się odleżyn, ponieważ zmienna praca powoduje, że ciało styka się z podłożem zaledwie na kilka minut.
Jednym z najbardziej popularnych rodzajów tego sprzętu są materace bąbelkowe. Ich ogromnymi zaletami są z pewnością niska cena, prostota obsługi oraz trwałość, dzięki czemu zakup jednego materaca powinien wystarczyć na lata stosowania. Sprzęt medyczny tego rodzaju kładzie się na zwykły materac na łóżku chorego oraz stosuje mocowania, co zapewnia mu stabilność. Materace bąbelkowe sprawdzają się w przypadku lekkich odleżyn zaliczanych do I stopnia oraz w przypadku profilaktyki przeciwodleżynowej. Należy zwrócić uwagę także na to, że ten rodzaj materaca jest przeznaczony dla pacjentów ważących nie więcej niż 90 kg. Nadaje się również doskonale do profilaktyki i leczenie odleżyn u dzieci. Dobre, nowoczesne materace bąbelkowe wyposażone są również system umożliwiający mikrowentylację, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci, a co za tym idzie, dyskomfortowi związanemu z poceniem się ciała osoby chorej. Dodatkowo w przypadku używania materacy przeciwodleżynowych, można stosować bawełniane pokrowce czy prześcieradła, dobrze wchłaniające wilgoć.
Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, warto zdecydować się na droższy model materaca bąbelkowego, ponieważ zazwyczaj tego rodzaju materace są nie tylko trwalsze i bardziej odporne na długotrwałą eksploatację, ale także znacznie ciszej pracują, co wpływa na komfort snu i wypoczynku chorego.
Materac rurowy z kolei charakteryzuje się większą elastycznością i miękkością i jest o wiele wygodniejszy w użyciu niż materac bąbelkowy. Stosuje się go w leczeniu bardziej zaawansowanych odleżyn, zaliczanych do tych powyżej II stopnia. lecz również w efektywnym ich zapobieganiu nawet w przypadku wysokiego ryzyka zagrożenia. Materace rurowe są grubsze niż bąbelkowe, a ich pompy mają wyższa wydajność. Ogromnym ich walorem jest możliwość czasowego odłączenia części segmentów, co umożliwia jednoczesne leczenie już powstałych odleżyn oraz nieprzerwaną profilaktykę w miejscach na nie narażonych. Dobre materace rurowe mają wysoką wytrzymałość a ich nominalny udźwig wynosi aż do 130- 140 kg.
W sprzedaży można znaleźć również materace gofrowane i jeżowe czyli modele z wypustkami, zapewniającymi masaż ciała osoby leżącej. Dodatkowo wręby między poszczególnymi elementami takich materacy, wspomagają lepszą cyrkulację powietrza, skutecznie odprowadzając wilgoć.
Czy zakup materaca przeciwodleżynowego może być refundowany?
Dobre materace przeciwodleżynowe sprzedawane są zarówno w stacjonarnych sklepach medycznych jak i internetowych sklepach ze sprzętem medycznym. Dostępne są tam zestawy, czyli materace razem z pompą znanych i cenionych firm na rynku medycznym. Tylko taki sprzęt posiada atesty jakości, co gwarantuje bezawaryjne działanie przez wiele lat. Należy wspomnieć, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, sprzęt w postaci materacy przeciwodleżynowych objęty jest częściową refuncjacją, w przypadku pacjentów nie tylko po urazie rdzenia kręgowego, ale także i z innymi schorzeniami, z którymi związane jest stałe korzystanie tego typu materacy i długotrwałe przebywanie w łóżku. O dofinansowanie zakupu można starać się raz na 3 lata, zaś wysokość wkładu własnego pacjenta w cenie zakupu wynosi 30%. Limit, jaki wyznacza NFZ na zakup materaca wynosi 700zł, jednakże oczywiście realny koszt jego zakupu może być wyższy. Aby uzyskać takie dofinansowanie, niezbędny jest wniosek wydany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalisty. Zlecenie trzeba następnie potwierdzić do realizacji w oddziale NFZ, a później zrealizować zakup w firmie zajmującej się sprzedażą sprzętu medycznego, która posiada podpisaną umowę z NFZ.
Materac przeciwodleżynowy to trudny temat. Na rynku jest sporo, ale te najlepsze kosztują naprawdę bardzo dużo. Ja sama musiałam nie tak dawno taki kupić i zdecydowałam się na taki niezbyt drogi, ale też chyba nie najgorszy. Kupiłam też odpowiednią matę i dobrze się to raczej sprawdzało. Słyszałam, że można też wypożyczać takie materace ale nie wiem ile w tym prawdy.
Ja mam materac z firmy ScanRehab z technologią SAFE. Rewelacja. Jedyny minus to brak refundacji, ale widać różnicę w porównaniu z poprzednim materacem jaki zakupiłam dla mamy. Ten jest lekki, dopasowuje się do ciała a przede wszystkim działa przeciwodleżynom
Witam Ja mam zone z 4konczynowym porazeniem porusza sie na wozku i tez poszukuje dobrego materaca
A u nas ( w NL ) jest niestety troche mniejszy wybor. raczej go nie ma, bo wszystko jest odgornie narzucone…. Dlatego puki co kupilismy taki na teraz a mysle, ze przy najblizszej okazji wybiore sie do Polski i tam zakupie lepszy materac…
Materac przeciwodleżynowy w pewnym wieku to konieczność. Tak mi się przynajmniej wydaje. My dla ojca kupiliśmy ten z firmy Timago i uważam, że to był dobry zakup. Materac nie jest ciężki, jest wygodny i rzeczywiście spełnia swoje zadanie. Dla osoby starszej jest to duży komfort, ale dla opiekunów również. W sklepach jest już dość duży wybór, nie to co kiedyś.
Witam, ja kupiłem materac zmiennociśnieniowy – rurowy, co prawda bez refundacji ale na zdrowiu bliskich się nie oszczędza.
Rzeczywiście, można liczyć na refundację – my co prawda korzystaliśmy z takiej wypożyczalni, ale też wszystko poszło bardzo łatwo. Dowiadywaliśmy się też o materac na NFZ. Nieważne jednak w jaki sposób, taki materac powinien być w domu, jeżeli osoba ma problem. Sprawdza się bardzo dobrze i przynosi dużą ulgę.