Odkurzacz do roztoczy, materacy z lampą UV

Każdy, kto boryka się z alergią, może potwierdzić, jak trudno jest znaleźć trwałe rozwiązanie mające na celu usunięcie wszelkich zanieczyszczeń w domu. Jednym z głównych powodów wywołania i zaostrzenia objawów alergii u dorosłych i dzieci są roztocza. Mają one również wpływ na częstotliwość występowania ataków astmy. Każdy alergik i astmatyk powinien rozważyć dokładne i regularne czyszczenie powierzchni swojego domu – dywanów, materacy, powierzchni sof i foteli – miejsc, w których najczęściej i najchętniej rozwijają się roztocza. Dobry odkurzacz z lampą UV jest w stanie poradzić sobie z tym problemem i w znacznym stopniu poprawić jakość życia. Inwestycja w odkurzacz do materacy, roztoczy to również świetny sposób na przygotowanie mieszkania na powitanie nowego członka rodziny. Takie urządzenie jest równie ważne dla zdrowia noworodka jak właściwy nawilżacz i oczyszczacz powietrza.

Odkurzacz z lampą UV to skuteczny środek w walce z roztoczami

Roztocza są jedną z głównych przyczyn astmy i reakcji alergicznych. Jednym ze sposobów zwalczania roztoczy kurzu jest zakup najlepszego odkurzacza z lampą UV. Urządzenie nie tylko dokładnie czyści wszystkie powierzchnie, ale również zabija praktycznie wszystkie mikroorganizmy, które mogą mieć wpływ na samopoczucie osób mających problemy z układem oddechowym. Zabijanie roztoczy jest równie istotne w przypadku posiadania małych dzieci, które sporą część dnia przebywają na macie lub dywanie. Światło ultrafioletowe (UV) jest stosowane od wielu lat w sterylizacji instrumentów medycznych i systemów oczyszczania wody. Światło UV może skutecznie unicestwiać bakterie, wirusy, zarazki, jaja roztoczy, roztocza, pleśń itp. Jego skuteczność zależy od siły światła i czasu, w jakim mikroorganizm jest na nią narażony. Dlatego niezwykle ważne jest odkurzanie zgodne ze sposobem sugerowanym przez producenta urządzenia. Warto również pamiętać, że różne drobnoustroje mają inny poziom odporności na światło. Taka sama długość ekspozycji na promieniowanie UV nie będzie więc działała tak samo na wszystkich organizmach. W wielu urządzeniach do oczyszczania powietrza i odkurzaczach z lampą UV powietrze przemieszcza się szybko poza światło UV. Oznacza to, że światło ultrafioletowe ma niewiele czasu na działanie. Warto więc wybierać odkurzacze z dużą mocą. Dobry odkurzacz z lampą UV używany prawidłowo, może skutecznie czyścić twarde powierzchnie, takie jak przewijaki dla dzieci, materace, zasłony, dywany i wykładziny a nawet twarde i śliskie kafelki.

Czym są roztocza?

Roztocza to mikroskopijne organizmy, które żywią się martwymi komórkami zarówno ludzi, jak i zwierząt. Najlepszym posiłkiem dla tych mikroorganizmów jest złuszczony naskórek – niewidoczny dla ludzkiego oka. Można mieć gwarancję, że wszędzie tam gdzie żyją ludzie znajduje się ich złuszczony naskórek. To fizjologiczny proces, któremu nie da się zapobiec ani go uniknąć. Rozwijające się roztocza, chociaż nie przenoszą żadnych chorób, mogą powodować poważne reakcje alergiczne i astmę. Tak naprawdę roztocza można znaleźć w dowolnym miejscu w domu, ale szczególnie upodobały sobie wilgotne i ciepłe obszary takie jak pościel, tapicerka, materace i dywany.

Odkurzacz do materacy – sprytny sposób na pozbycie się roztoczy

Ponieważ przeciętny człowiek nawet jedną trzecią życia spędza na spaniu, roztocza są częściej obecne w sypialni. Pościel, dywaniki, poduszki i materac to jedno z ich ulubionych lokum ze stałym dostępem do źródła pożywienia – martwego, złuszczonego naskórka. Częste pranie pościeli – zarówno poszewek jak i kołdry oraz poduszek – rozwiązuje problem roztoczy. Natomiast pranie materaca nie jest już tak prostą do wykonania czynnością. Na pomoc w takich sytuacjach przychodzą specjalne odkurzacze z lampą UV, które nie tylko rozwiązują problem roztoczy, ale doskonale oczyszczają całą powierzchnię materaca – bez konieczności prania. Włożenie większego wysiłku w regularne odkurzanie materacy, poduszek i pościeli, dobrym odkurzaczem dla alergików może całkowicie rozwiązać trudności z oddychaniem i zminimalizować ryzyko pojawia się objawów alergicznych. Zaskakująco duża liczba ludzi jest uczulona na roztocza, kurz i odchody roztoczy. Istnieje wiele sposobów zwalczania roztoczy. Obejmuje to stosowanie oczyszczaczy powietrza, osuszaczy, odkurzaczy z lampą UV i specjalnych mopów parowych.

Jak zmniejszyć narażenie na roztocza w domu?

Bardzo trudno jest wyeliminować 100% roztoczy. Można jednak, dzięki niewielkiemu wkładowi pracy i najlepszemu odkurzaczowi dla alergików, ograniczyć ich kolonie do absolutnego minimum. Aby skutecznie pozbyć się roztoczy i innych mikroorganizmów ze swojego domu należy stosować się do kilku czynności (i powtarzać je regularnie). Obejmują one:

 • Regularne pranie pościeli (przynajmniej raz w tygodniu).
 • Dobry odkurzacz z lampą UV
 • Używania odkurzacza na roztocza na całej powierzchni domu – dywanach, wykładzinach i podłogach.
 • Korzystanie z innych urządzeń, które mają wpływ na usuwanie roztoczy. Należą do nich oczyszczacze powietrza, osuszacze i urządzenia na parę.

Czy roztocza są obecne w Twoim domu?

Jak wspomniano wcześniej, roztocza to mikroskopijne organizmy – niewidoczne gołym okiem. Można mieć pewność, że są obecne na większości powierzchni w domu. Szczególnie lubią tapicerkę i inne tkaniny. Istnieją pewne objawy, które mogą wskazywać na obecność roztoczy w domu. Należą do nich swędzenie skóry, zaczerwienienie lub łzawienie oczu, kichanie, przewlekły, wodnisty wyciek z nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa, swędzenie nosa, katar, kaszel, podrażnienie twarzy, obrzęk, niebieska skóra pod oczami (sińce). Dzieci mogą często pocierać nos i dotykać jego okolic.

Najlepszy odkurzacz z lampą UV – sposób działania

Wiele osób zastanawia się jaki odkurzacz do roztoczy będzie najlepszy i najbardziej skuteczny. Dobry odkurzacz z lampą UV jest dowodem na to, że technologia rozwija się z prędkością światła. Odkurzacze z lampą UV ​​są na ogół małe, kompaktowe i lekkie. Mogą być trzymane z łatwością w jednej ręce nie powodując jej zmęczenia. Waga odkurzacza powinna być jednym z podstawowych kryteriów wyboru najlepszego sprzętu. Część posiadaczy odkurzacza dla alergików narzeka bowiem na zbyt wysoką wagę urządzenia, która podczas dłuższego użytkowania męczy ręce. Im lżejszy będzie odkurzacz tym lepiej.

Jak sama nazwa wskazuje, dobre odkurzacze z lampą UV ​​wytwarzają wiązki światła UV. To światło jest tak silne, że zabija roztocza i inne organizmy chorobotwórcze. Światło UV zmienia również DNA jaj roztoczy kurzu. To z kolei bardzo zmniejsza szybkość wykluwania się jaj. Prowadzi to do znacznego zminimalizowania wzrostu populacji roztoczy.

Podczas odkurzania próżnia zasysa roztocza, kurz, wszelkie pozostałe zanieczyszczenia i  drobnoustroje do specjalnego pojemnika. Po zakończeniu odkurzania pojemnik należy opróżnić. Regularne stosowanie najlepszego odkurzacza z lampą UV zmniejsza ryzyko narażenia organizmu na alergeny wywołane roztoczami.

Najlepsze odkurzacze do roztoczy

Według większość badań i opinii użytkowników – najlepszy odkurzacz przy alergii to ten wyposażony w lampę UV. Wiodące produkty mogą zabijać nawet 99,9% roztoczy i mikrobów. Pozostawiają odkurzaną powierzchnię czystą i wolną od potencjalnych alergenów. To również doskonały sposób na utrzymywanie pokoju dziecięcego i materaca znajdującego się w dziecięcym łóżeczku w czystości. Dobry odkurzacz dla alergików jest dodatkowo wyposażony w profesjonalny filtr HEPA, który gwarantuje, że żadne z wciągniętych mikroorganizmów i zanieczyszczeń nie zostaną przywrócone z powrotem do pomieszczenia. Najlepsze filtry HEPA zapewniają, że cząsteczki o wielkości zaledwie 0,3 mikrona są zatrzymywane w urządzeniu.

Do tej pory najlepiej sprawdza się odkurzacz Hoover Ultra Vortex MBC500UV.

Jak wybrać najlepszy odkurzacz z lampa UV – na co zwracać uwagę?

Dobry odkurzacz przy alergii to podstawa dbania o zdrowie – własne, swoich dzieci i pozostałych członków rodziny. Stojąc przed dylematem jaki odkurzacz na roztocza wybrać – warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

 • Moc ssania

Oprócz lampy UV, najlepsze odkurzacze dla alergików powinny być wystarczająco mocne, aby zasysać roztocza i jaja z docelowej powierzchni. Dobrze jest zapoznać się ze specyfikacją urządzenia – im wyższa moc i siła ssania odkurzacza tym lepsze efekty można będzie osiągnąć.

 • Filtracja HEPA

Filtr HEPA, powinien być kolejnym z priorytetów wyboru dobrego odkurzacza dla alergika. Filtry HEPA zapobiegają ucieczce alergenów z próżni odkurzacza po ich zassaniu. W ten sposób, wypuszczane z odkurzacza powietrze pozostaje czyste i świeże, wolne od niepożądanych zanieczyszczeń.

 • Waga

Wszystkie  najlepsze odkurzacze z lampą UV ​​do zabijania roztoczy kurzu powinny być lekkie i podręczne. Tak więc waga powinna być głównym czynnikiem określającym ostateczny wybór urządzenia. Lekki odkurzacz nie przemęcza ręki i pozwala na dłuższą pracę i dokładniejsze czyszczenie wybranych powierzchni.

 • Cena

Na szczęście większość odkurzaczy z lampą UV jest stosunkowo tania. Dlatego przy wyborze najlepszego odkurzacza przy alergii, warto określić wcześniej swój budżet i przeznaczyć nieco więcej środków na markowy produkt, „z górnej półki”. Daje to pewność nie tylko co do jakości, ale gwarantuje również dostępność punktów serwisowych, które w przypadku znanych marek są dostępne praktycznie w większości zakątków Polski.

Najlepszy odkurzacz z lampą UV – podsumowanie

Większość osób, które narzeka na nawracające ataki astmy i uporczywe objawy alergii, mogą domniemywać, że w ich domu znajdują się szkodliwe roztocza. Te mikroskopijne stworzenia należą do jednych z głównych przyczyn reakcji alergicznych. Oprócz regularnego czyszczenia domu i pościeli, dobrze jest kupić najlepszy odkurzacz do roztoczy. Podczas gdy inne, tradycyjne odkurzacze mogą sobie nie poradzić z usuwaniem tych mikroorganizmów, odkurzacz z lampą UV może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, jaki odkurzacz do roztoczy się wybierze – może to być doskonały początek do skutecznej walki z roztoczami i krok w stronę poprawy swojego samopoczucia.

Odkurzacz do roztoczy, materacy z lampą UV - Opinie i komentarze

 1. Jana

  Uwielbiam tutaj zaglądać, bo zawsze mogę dowiedzieć się czegoś nowego! Pierwsze słyszę i widzę, żeby był odkurzacz z lampą UV! Co za szaleństwo! Sama nie mam problemu z alergią, ale znam osoby, które mają ją bardzo silną. Dlatego super, że takie odkurzacze powstają i można je kupić. Technologia jednak naprawdę pomaga nam na co dzień.

 2. Emilka

  Sprzety pewnie ze fajne. Chciałoby się miec takie cuda. Tylko póki co u nas z kasa nie bardzo stoimy po kupnie nowego domu. Odkurzacz owszem mamy nowy, ale dalismy za niego 169 zł w k-markcie. Workowy zilan jak sie okazalo w sumie jakos szczegolnie znana marka nie jest, ale moc ma najwyższa w swoim segmencie. I to prawda. Za mistrza go nie uznali, ale ma moja nominację ;p

 3. Justyna

  My w domu mamy dobry odkurzacz do roztoczy RAVEN EOR001. Jestem z niego zadowolona. Działa bez większych problemów. Doskonale czyści wszystkie powierzchnie oraz materiały. Czasami nawet czyszczę nim zasłony. Doskonale się sprawdza i wydałabym na niego pieniądze jeszcze raz, ale mam nadzieję, że nigdy się nie zepsuje.

  1. Marlena

   Czas pracy tego odkurzacza to 45 minut i to mnie do niego przekonuje. Szukam żeby kupić dobry odkurzacz do roztoczy. Ten jest antyalergiczny i posiada filtr HEPA. Na funkcję turbo a na tym mi najbardziej zależy. Zatem chyba go kupię jeżeli się sprawdza. Nawet powiem, że cena mnie przekonuje bo nie jest drogi w porównaniu do standardowych odkurzaczy.

 4. Sandra

  Dobry odkurzacz do roztoczy to na pewno będzie BOSCH BGS05A322. Posiadam go od niespełna roku i bardzo dobrze sobie radzi ze wszystkimi powierzchniami. Roztocza usuwa bez większego problemu. Są w nim takie filtry Wymienny, Antyalergiczny, Zmywalny, Wylotowy, Gąbkowy. Zasięg pracy 10 metrów pozwala na ogarnięcie całego mieszkania. Ma 700 W mocy, w tym modelu to wystarczające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *