Stelaż pod materac

Komfortowe łóżko to gwarancja zdrowego i efektywnego snu, co przekłada się bezpośrednio na nastrój, samopoczucie i efektywność działań w ciągu dnia. Jednym z najważniejszych elementów łóżka jest stelaż pod materac, stanowiący podporę materaca. Stelaże to konstrukcje wykonane z połączonych ze sobą listewek drewnianych. Nie każdy stelaż do łóżka to jednak dobry wyrób. W jaki sposób zakupić odpowiedni produkt i wybierać spośród szerokiej oferty dostępnej na rynku? Na jakie elementy zwracać uwagę?

Materiał wykonania stelaża do łóżka

Stelaż pod materac może być wykonany z listewek sosnowych, bukowych lub brzozowych. Materiał przekłada się bezpośrednio na jakość sprzętu. Na przykład stelaże sosnowe są tymi najtańszymi i najmniej trwałymi oraz najrzadziej polecanymi przez specjalistów od akcesoriów do łóżek i materacy. Stelaże sosnowe mogą przyczyniać się do odkształcania materaca ze względu brak elastyczności. To może doprowadzić nawet do utraty gwarancji na materac. Stelaże sosnowe są twarde i można ich używać tylko do bonelowych materacy starszego typu.

Stelaż pod materac z listew bukowych to dobry wybór. Polecany jest pod lepsze i droższe materace, takie jak te z pianki wysokoelastycznej czy lateksu. Deseczki są w nim elastyczne i sprężyste, dzięki czemu dobrze podtrzymują materac i nie wywierają na niego zbyt dużego nacisku, co zapobiega odkształceniom.

Stelaże brzozowe plasują się gdzieś pomiędzy jakością produktu z sosny i buku, jednakże nie są polecane przez specjalistów i zaliczają się raczej do tych z niższej półki. Można z pewnością stwierdzić, że najlepszy stelaż pod materac to ten z drewna bukowego.

Osadzenie listew a jakość stelaża

Najtańsze stelaże sosnowe nie mają listew osadzonych w uchwytach. Po prostu składają się z drewnianych listewek połączonych ze sobą mocnym paskiem. Wybór takiego stelaża to najczęściej błąd. Chociaż wystarczy go rozwinąć na ramie i położyć, końcówki listew będą się w nocy ocierały o ramę łóżka i przesuwały. Może to spowodować zniszczenia ramy, skrzypienie łóżka, zapadanie się i niszczenie materaca.

Najlepszym wyborem są stelaże, w których poszczególne listwy są osadzone w uchwytach z miękkiego tworzywa sztucznego, czyli tak zwanych kieszonkach. Przede wszystkim amortyzuje to wszelkie skrzypienie. Ponadto poprawia pracę stelaża pod materacem, co wydłuża jego żywotność. Co więcej, stelaż z uchwytami elastycznymi zapobiega zsuwaniu się sprzętu z ramy łóżka. Warto więc zainwestować w wyższą jakość i większy komfort, szczególnie, że nie jest to wysoki koszt w porównaniu do łóżka czy samego materaca.

Stelaż pod materac a waga ciała

Kupując stelaż pod materac należy również wziąć pod uwagę informację, do jakiej maksymalnej wagi ciała jest on przeznaczony. Najsłabsze stelaże zazwyczaj utrzymują ciężar do 80 kg. Są przeznaczone dla dzieci lub jednej szczupłej osoby, ale każdy ruch rodzi obawę o złamanie listwy. Bardziej wytrzymałe stelaże mogą zaś unieść ciężar ciała wynoszący do 130 kg i więcej. To szczególnie ważne, jeżeli kupuje się stelaż do łóżka podwójnego. Wtedy można zdecydować się na dwa pojedyncze, aby zwiększyć komfort i trwałość stelaża.

Najczęściej dane na temat tego, jaką wagę utrzymuje dany stelaż, można uzyskać od sprzedawcy. Warto to uczynić zarówno przed zakupem w sklepie stacjonarnym, jak i w internecie. Dobry stelaż pod materac to ten, który bez problemu wytrzyma spokojny sen, jak i inne, bardziej intensywne aktywności.

Regulacja stelaża – jaką wersję wybrać?

Stelaże nieregulowane to najtańsze produkty. Taki sprzęt jest zwijany i rozkłada się go na ramie łóżka. Dla lepszej stabilności przykręca się go śrubami do ramy. W nocy całe łóżko “pracuje” i może dochodzić do spadania stelaża, jeżeli nie zostanie on przymocowany. Jeżeli nie mamy potrzeby regulacji stelaża i zmiany jego pozycji, może on spełniać swoje zdanie, jeżeli tylko odpowiednio wybierze się rodzaj materiału. Co prawda, jak wspomniano, stelaże sosnowe są mało elastyczne, ale te droższe, brzozowe i bukowe mogą mieć nawet możliwość ustalenia różnych stref elastyczności za pomocą specjalnych części znajdujących się w obrębie listewek. Dzięki temu można na przykład usztywnić część deseczek, zaś w części lędźwiowej uczynić je bardziej sprężystymi.

Stelaż pod materac regulowany ręcznie pozwala na takie ustawienie, aby można było unieść nogi lub ułożyć materac w pozycji siedzącej. Taki sprzęt nadaje się tylko do określonych typów materacy bardzo elastycznych. Ustawia się go ręcznie i jest zamocowany w ramie łóżka na stałe.

Stelaż elektryczny to najwyższy komfort i jakość. Zwykle posiada więcej możliwości regulacji niż tylko trzy pozycje, jak w przypadku stelaża ręcznego. Dzięki takiemu sprzętowi w kilka sekund i bez wysiłku da się ustawić materac w taki sposób, w jaki sobie tylko życzymy.

Co jeszcze brać pod uwagę kupując dobry stelaż pod materac?

Warto sprawdzić ile stref twardości posiada konkretny model. Te sosnowe, najtańsze są tak samo twarde na całej długości, zaś posiadają najniższą trwałość. Najlepszy stelaż pod materac może mieć nawet do 7 stref twardości. Kolejna ważna sprawa to ilość listewek. Im jest ich więcej tym komfort oraz jakość produktu lepsza. Dobre stelaże mają około 50 listewek. Znaczenie ma także rozstaw pomiędzy listewkami. “Gęstsze” stelaże lepiej spełniają swoje zadanie. Warto zwrócić uwagę na taśmę mocującą na środku stelaża. Służy ona bardziej równomiernemu rozłożeniu ciężaru ciała osoby wypoczywającej.

Stelaż pod materac - Ranking 2018

Poniższe zestawienie to ranking najlepszych produktów w kategorii Stelaż pod materac. Top 5 aktualizowane jest codzinnie i ma za zadanie pomóc w wyborze najlepszego produktu w danej kategorii.

Ranking Stelaż pod materac Cena
1Hilding Stelaż regulowany ręcznie Select Expert 90x200Aktualna Cena
2Materasso Materace Double T5 stelażAktualna Cena
3Hilding FAMILY EXPERT 80x200Aktualna Cena
4Hilding SELECT CLASSIC 80x200Aktualna Cena
5Materasso Stelaż DOUBLE MOBIL T5 stelaża 90x200Aktualna Cena

Stelaż pod materac - Opinie i komentarze

  1. Eryka

    Stelaż pod materac jak dla mnie musi być drewniany. Taki najlepiej pracuje, tylko trzeba pamiętać, żeby zmieniać co jakiś czas listewki na drugą stronę. Może być problematyczne, ale jednak to naturalny materiał, który na pewno będzie trwały i przyjazdy. Z takiego zużytego stelaża można później coś wykombinować. A najważniejsze, to najtańsza opcja, więc jak dla mnie same plusy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *