Stelaż pod materac

Komfortowe łóżko to gwarancja zdrowego i efektywnego snu, co przekłada się bezpośrednio na nastrój, samopoczucie i efektywność działań w ciągu dnia. Jednym z najważniejszych elementów łóżka jest stelaż pod materac, stanowiący podporę materaca. Stelaże to konstrukcje wykonane z połączonych ze sobą listewek drewnianych. Nie każdy stelaż do łóżka to jednak dobry wyrób. W jaki sposób zakupić odpowiedni produkt i wybierać spośród szerokiej oferty dostępnej na rynku? Na jakie elementy zwracać uwagę?

Materiał wykonania stelaża do łóżka

Stelaż pod materac może być wykonany z listewek sosnowych, bukowych lub brzozowych. Materiał przekłada się bezpośrednio na jakość sprzętu. Na przykład stelaże sosnowe są tymi najtańszymi i najmniej trwałymi oraz najrzadziej polecanymi przez specjalistów od akcesoriów do łóżek i materacy. Stelaże sosnowe mogą przyczyniać się do odkształcania materaca ze względu brak elastyczności. To może doprowadzić nawet do utraty gwarancji na materac. Stelaże sosnowe są twarde i można ich używać tylko do bonelowych materacy starszego typu.

Stelaż pod materac z listew bukowych to dobry wybór. Polecany jest pod lepsze i droższe materace, takie jak te z pianki wysokoelastycznej czy lateksu. Deseczki są w nim elastyczne i sprężyste, dzięki czemu dobrze podtrzymują materac i nie wywierają na niego zbyt dużego nacisku, co zapobiega odkształceniom.

Stelaże brzozowe plasują się gdzieś pomiędzy jakością produktu z sosny i buku, jednakże nie są polecane przez specjalistów i zaliczają się raczej do tych z niższej półki. Można z pewnością stwierdzić, że najlepszy stelaż pod materac to ten z drewna bukowego.

Osadzenie listew a jakość stelaża

Najtańsze stelaże sosnowe nie mają listew osadzonych w uchwytach. Po prostu składają się z drewnianych listewek połączonych ze sobą mocnym paskiem. Wybór takiego stelaża to najczęściej błąd. Chociaż wystarczy go rozwinąć na ramie i położyć, końcówki listew będą się w nocy ocierały o ramę łóżka i przesuwały. Może to spowodować zniszczenia ramy, skrzypienie łóżka, zapadanie się i niszczenie materaca.

Najlepszym wyborem są stelaże, w których poszczególne listwy są osadzone w uchwytach z miękkiego tworzywa sztucznego, czyli tak zwanych kieszonkach. Przede wszystkim amortyzuje to wszelkie skrzypienie. Ponadto poprawia pracę stelaża pod materacem, co wydłuża jego żywotność. Co więcej, stelaż z uchwytami elastycznymi zapobiega zsuwaniu się sprzętu z ramy łóżka. Warto więc zainwestować w wyższą jakość i większy komfort, szczególnie, że nie jest to wysoki koszt w porównaniu do łóżka czy samego materaca.

Stelaż pod materac a waga ciała

Kupując stelaż pod materac należy również wziąć pod uwagę informację, do jakiej maksymalnej wagi ciała jest on przeznaczony. Najsłabsze stelaże zazwyczaj utrzymują ciężar do 80 kg. Są przeznaczone dla dzieci lub jednej szczupłej osoby, ale każdy ruch rodzi obawę o złamanie listwy. Bardziej wytrzymałe stelaże mogą zaś unieść ciężar ciała wynoszący do 130 kg i więcej. To szczególnie ważne, jeżeli kupuje się stelaż do łóżka podwójnego. Wtedy można zdecydować się na dwa pojedyncze, aby zwiększyć komfort i trwałość stelaża.

Najczęściej dane na temat tego, jaką wagę utrzymuje dany stelaż, można uzyskać od sprzedawcy. Warto to uczynić zarówno przed zakupem w sklepie stacjonarnym, jak i w internecie. Dobry stelaż pod materac to ten, który bez problemu wytrzyma spokojny sen, jak i inne, bardziej intensywne aktywności.

Regulacja stelaża – jaką wersję wybrać?

Stelaże nieregulowane to najtańsze produkty. Taki sprzęt jest zwijany i rozkłada się go na ramie łóżka. Dla lepszej stabilności przykręca się go śrubami do ramy. W nocy całe łóżko “pracuje” i może dochodzić do spadania stelaża, jeżeli nie zostanie on przymocowany. Jeżeli nie mamy potrzeby regulacji stelaża i zmiany jego pozycji, może on spełniać swoje zdanie, jeżeli tylko odpowiednio wybierze się rodzaj materiału. Co prawda, jak wspomniano, stelaże sosnowe są mało elastyczne, ale te droższe, brzozowe i bukowe mogą mieć nawet możliwość ustalenia różnych stref elastyczności za pomocą specjalnych części znajdujących się w obrębie listewek. Dzięki temu można na przykład usztywnić część deseczek, zaś w części lędźwiowej uczynić je bardziej sprężystymi.

Stelaż pod materac regulowany ręcznie pozwala na takie ustawienie, aby można było unieść nogi lub ułożyć materac w pozycji siedzącej. Taki sprzęt nadaje się tylko do określonych typów materacy bardzo elastycznych. Ustawia się go ręcznie i jest zamocowany w ramie łóżka na stałe.

Stelaż elektryczny to najwyższy komfort i jakość. Zwykle posiada więcej możliwości regulacji niż tylko trzy pozycje, jak w przypadku stelaża ręcznego. Dzięki takiemu sprzętowi w kilka sekund i bez wysiłku da się ustawić materac w taki sposób, w jaki sobie tylko życzymy.

Co jeszcze brać pod uwagę kupując dobry stelaż pod materac?

Warto sprawdzić ile stref twardości posiada konkretny model. Te sosnowe, najtańsze są tak samo twarde na całej długości, zaś posiadają najniższą trwałość. Najlepszy stelaż pod materac może mieć nawet do 7 stref twardości. Kolejna ważna sprawa to ilość listewek. Im jest ich więcej tym komfort oraz jakość produktu lepsza. Dobre stelaże mają około 50 listewek. Znaczenie ma także rozstaw pomiędzy listewkami. “Gęstsze” stelaże lepiej spełniają swoje zadanie. Warto zwrócić uwagę na taśmę mocującą na środku stelaża. Służy ona bardziej równomiernemu rozłożeniu ciężaru ciała osoby wypoczywającej.

*Poniżej zostały wybrane najlepsze stelaże pod materac w najpopularniejszym rozmiarze 80×200. Na stronie docelowej można wybrać również inne rozmiary tego samego modelu.

Stelaż pod materac - Ranking 2019

Poniższa lista zawiera najlepsze produkty w kategorii Stelaż pod materac. Ranking jest aktualizowany codziennie przy wykorzystaniu danych z różnych sklepów internetowych. Przede wszystkim na podstawie ocen oraz popularności danego produktu. Oto TOP 5.

RankingStelaż pod materacProducentCena
1Hilding Stelaż Family Classic 80x200HildingAktualna Cena
2Sembella Stelaż Futura KF 180x200SembellaAktualna Cena
3Hilding Stelaż Family Lift, 80x200 HildingAktualna Cena
4Hevea Stelaż Standard 80x200HeveaAktualna Cena
5Sembella Stelaż Futura KF 80x200SembellaAktualna Cena

Stelaż pod materac - Opinie i komentarze

 1. Eryka

  Stelaż pod materac jak dla mnie musi być drewniany. Taki najlepiej pracuje, tylko trzeba pamiętać, żeby zmieniać co jakiś czas listewki na drugą stronę. Może być problematyczne, ale jednak to naturalny materiał, który na pewno będzie trwały i przyjazdy. Z takiego zużytego stelaża można później coś wykombinować. A najważniejsze, to najtańsza opcja, więc jak dla mnie same plusy.

 2. Maria

  Co sie stalo, ze stelaze do lozek sa tylko z listewek, ktore po pewnym czasie sie łamia. Innego stelaza nie kupisz a te listewki to lipa. Przeciez lozko sie kupuje na kilka lub kilkanascie lat a listerwki sa do niczego. Kto wie gdzie kupic stelaz nie z listewk?

 3. Patrycja

  Rzeczywiście większość to drewniane. Jednak ja mam stelaż pod materac właśnie drewniany i jestem z niego zadowolona. Wszystko zależy od tego jakie drewno się wybierze. Nie wszystkie są tak podatne na wygięcia i łamania. Warto też dostosować do swojego łóżka i wagi. Taki stelaż można dopracować samodzielnie i nie jest to takie trudne 🙂 Na pewno wtedy mniej kosztuje.

 4. Ida

  Swój kupiłam w IKEA, kiedy kupowałam łóżko i materac. Nie ma potrzeby jeździć po różnych sklepach, skoro można wszystko załatwić w jednym miejscu 🙂 Najlepszy stelaż pod materac to będzie stelaż drewniany. W moim niczego nie brakuje. Doskonale podtrzymuje materac. Jeszcze nie miałam z nim problemów. Trzeba jedynie dobrze go nałożyć, żeby nie pękł.

 5. Maciek

  Najlepszy stelaż pod łóżko kupiłem w sklepie Konsimo. Z tego co zauważyłem jest tam ogromny wybór i można dopasować stelaż nie tylko do rozmiaru łóżka ale również do wagi osoby, która śpi na łóżku (plus materac oczywiście). Ja wybrałem stelaż z dodatkowym wzmocnieniem, które super się sprawdza. Nie muszę się martwić, że coś nawali i stelaż się rozwali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *