Jedną z najważniejszych kwestii, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie jest odpowiednia twardość materaca. Musi ona być optymalna i maksymalnie odpowiadać na potrzeby jej użytkownika. Sęk w tym, że definicja najlepszej twardości materaca jest trochę myląca, ponieważ uzależnia ją subiektywna ocena użytkownika. To, co jedna osoba uważa za wyjątkowo wygodne, może okazać się nie do zniesienia dla kogoś innego. Dlatego weryfikując oferty różnych materacy, ważne jest, aby wybrać poziom twardości, który pasuje wyłącznie do własnej wygody. W przeciwnym razie można cierpieć nie tylko z powodu przerywanego snu, ale również doświadczać bólu pleców, stawów i odcinka szyjnego. Dobra twardość materaca nie sprawia dyskomfortu podczas leżenia, delikatnie amortyzuje ciało i pozwala się zrelaksować.
Mimo że indywidualne preferencje odnośnie twardości są subiektywne, istnieje liczbowa skala twardości materaca, która pomaga skatalogować stopnie twardości. Dzięki niej, zakup właściwego materaca może być realizowany online – bez konieczności osobistego testowania. Ogólnie przyjęta skala odnosi się do czterech stopni określanych literą H. Skalę dzieli się na trzy twardości: materac miękki, średni i twardy. Jaka twardość materaca okaże się najlepsza? Na co zwracać uwagę przy pierwszym zakupie?
Twardość materaca – rodzaje
Materac to inwestycja na co najmniej kilka lat. Bez odpowiedniego zrozumienia poziomów twardości materaca, zakupy mogą być frustrujące i doprowadzić do złych wyborów. Co tak naprawdę oznacza określenie materac „średnio miękki” w porównaniu z „miękkim”? Czy naprawdę istnieje duża różnica między „średnio twardym” a „twardym”? Czy są realne zalety określonych poziomów twardości materaca?
Twardość materaca H1 – miękki
Miękki materac określany jest oznaczeniem H (od hardness – twardość) i cyfrą 1. Miękkie materace zapewniają najmniejszą podporę ciała na wszystkich poziomach twardości materaca. Jego charakterystyczną cechą jest to, że siadając na brzegu materaca lub kładąc się na nim, można mieć odczucie „zatopienia”. Miękkie materace zapewniają doskonałe modelowanie sylwetki – idealnie dostosowują się do pozycji osoby leżącej. Zapewniają komfort snu osobom śpiącym na bokach i mającym problemy z bólem ramion lub bioder podczas spania na twardszym materacu.
Wyjątkowe materiały, które trafiają do produkcji miękkich materacy, zazwyczaj mają wpływ na ostateczną cenę produktu. Szczególnie pożądanym modelem, miękkiego materaca z wyższej półki jest ten, wykonany z panki z pamięcią, który intuicyjnie dostosowuje się do ułożenia ciała podczas spoczynku. Drobnym minusem tego produktu jest tylko to, że ten typ materaca, zaraz po rozpakowaniu może mieć początkowo niezbyt przyjemny zapach.
Twardość materaca H1 skraca również jego żywotność. Dzieje się tak, przez konieczność zastosowania miękkiego rdzenia podporowego, który wraz z użytkowaniem – szybciej traci swoje właściwości. Twardość materaca H1 najlepiej sprawdza się u osób, których waga nie przekracza 60 kg. To również doskonała twardość materaca dla dzieci.
Twardość materaca H2 – Średnio miękki
To jedna z najczęściej wybieranych opcji. Twardość materaca H2, jest połączniem potrzeby wygody wypoczynku i zdrowia kręgosłupa. Materac średnio miękki jest idealny dla osób, które wymagają bardziej miękkiej warstwy materaca zapewniającej ulgę i wygodę przy nacisku, ale potrzebują również większego podparcia sylwetki niż w przypadku miękkich materacy. Mimo lepszego wsparcia pleców – H2 nadal nie będą najlepszym rozwiązaniem dla osób, które narzekają na problemy z kręgosłupem. Twardość materaca H2 najczęściej otrzymuje się w wyniku stosowania materiałów piankowych lub lateksowych w warstwach komfortu. Kiedy leży się na średnio miękkim materacu, nadal zmienia on swój kształt pod wpływem ciężaru ciała, ale leżąca na nim osoba, nie zatopi się w nim tak, jak w przypadku materaca z grupy H1.
Podobnie jak w najlepszym materacu H1, model o średnio-miękkim stopniu twardości, będzie wykonany z pianki z pamięcią lub syntetycznej pianki lateksowej. Minusem tego rozwiązania jest to, że materac wykonany z takich materiałów może być niekomfortowy dla osób, które podczas snu lubią uczucie przewiewności i przyjemnego chłodu. Pianka i lateks nagrzewają się i utrzymują ciepło. Poprzez wykorzystanie nieco mocniejszych materiałów o wyższym stopniu twardości, najlepsze modele ze skalą H2 będą nieco bardziej wytrzymałe od tych z H1. Aby otrzymać materac, nieco bardziej sztywny w połowie swojej długości, czyli właśnie na odcinku lędźwiowym, warto wybrać twardość materaca H2. Większość materacy o „uniwersalnym komforcie” mieści się właśnie w średniej twardości. Doskonale sprawdzają się w szerokiej gamie typów ciała i pozycji snu. Osoby, które często zmieniają pozycje w ciągu nocy potrzebują materaca, który byłby wygodny bez względu na to, na której stronie ciała leżą.
Twardość materaca H2 ma również wpływ na cenę. Materace średnio miękkie są bardziej przystępne cenowo od materaców miękkich, ale są droższe od twardych. Materiały użyte do wykonania materaców o średniej twardości są bardziej gęste i trwałe, dlatego mają dłuższą żywotność niż te, z których został wyprodukowany miękki materac. Najlepsza twardość materaca H2 będzie dla osób o wadze od około 50 do 80 kilogramów.
Twardość materaca H3 i H4 – średnio twardy i twardy
Twardość materaca H4 i H3 mimo braku uczucia niezwykłego komfortu podczas snu (chociaż są ludzie, którzy preferują wyłącznie twarde materace), zapewniają największe wsparcie kręgosłupa ze wszystkich dostępnych opcji materacy. Powierzchnia materaca o stopniu twardości H3 lub H4 nie jest podatna na nacisk ciała. Dzięki temu, każdy centymetr ciała ma odpowiednie oparcie, a sylwetka zachowuje właściwa pozycję podczas snu.
Twarde materace mogą być niekomfortowe dla osób, które śpią wyłącznie na boku z większą poduszką. W takiej pozycji ciała, twarda powierzchnia materaca może zbyt obciążać biodra i ramiona. Wysoki poziom wsparcia kręgosłupa w twardym materacu działa jednak dobrze dla osób z większą masą ciała i tych, który cierpią na problemy z kręgosłupem lub mają wady postawy.
Twardość materaca H3 i H4 pozwalają również na swobodny powietrza i utrzymują chłód podczas snu – to może być wyznacznikiem dla osób preferujących chłodny klimat w sypialni. Twarde materace są zazwyczaj tańsze niż materace miękkie. Przystępność cenowa nie przekłada się jednak na brak długowieczności: materace, które są twardsze są również bardziej odporne na użytkowanie. Wykonane są zwykle z solidnych, wytrzymałych materiałów.
Twardość materaca a waga ciała
Oprócz osobistych preferencji dotyczących komfortu podczas snu, waga ciała również determinuje wybór właściwej twardości materaca. Osoby, które nie ważą dużo, nie wywierają dużego nacisku na powierzchnię materaca. Najlepsza twardość materaca dla dzieci i osób o niskiej wadze (lub po prostu drobnych) będzie oznaczona skalą H1.
Dla osoby o średniej masie ciała (około 60 – 80 kg) wybór najlepszego poziomu twardości materaca nie będzie zależał tak bardzo od masy ciała, jak inne czynniki. W tym wypadku warto raczej zwrócić uwagę na własne potrzeby – pozycję snu, problemy zdrowotne (bóle kręgosłupa), a także to czy śpi się samodzielnie, czy z partnerem. Twardość materaca H2 uchodzi jednak za uniwersalną i stanowi tym samym jedną z najczęściej wybieranych opcji.
Osoby ze znaczną nadwagą i narzekające na przewlekłe problemy z kręgosłupem powinny zwrócić swoją uwagę w stronę twardych materacy o stopniu H3 i H4. Osoby, które maja dość poważne problemy z bólem pleców, powinny unikać zbyt miękkich materacy, ponieważ mogą one pogłębiać schorzenie.
Wpływ twardości materaca na jego użytkowanie:
- Trwałość: grubsze materace z bardziej miękkimi warstwami są bardziej podatne na wczesne niszczenie.
- Neutralność temperaturowa: Wiele miękkich warstw materaca jest wykonanych z pianki, pianki z pamięcią, lateksu i innych materiałów, które pochłaniają i zatrzymują ciepło ciała. Materace z twardszymi warstwami są uważane za najlepsze pod względem neutralności temperaturowej.
- Zapach: większość NOWYCH materacy emituje nieprzyjemny zapach. Jednak materace miękkie wydają się wytwarzać najsilniejsze i najbardziej trwałe zapachy.
- Waga materaca: Ponieważ miękkie materace są zwykle grubsze, większość z nich jest również cięższa niż te twarde i średnie.
- Cena: twardsze materace mają zwykle mniej warstw i mniej wyściółki z pianki z pamięcią, lateksu i innych „luksusowych” materiałów. W rezultacie są często wyceniane niżej niż modele miękkie.
Jaka twardość materaca jest najlepsza? Dobre materace są dostosowane do wagi użytkownika, jego osobistych preferencji i utrzymują odpowiednią temperaturę podczas snu. Obecnie, można korzystać z materacy piankowych, lateksowych, z funkcją „pamięci” i wielu innych nowoczesnych opcji. Niezależnie od tego, czy wybierze się materac kieszeniowy, lateksowy, czy specjalnie zaprojektowany dla alergików – dobra twardość materaca to jedno z podstawowych kryteriów wyboru. Przy zakupie materaca warto również zwrócić uwagę na okres gwarancji i pamiętać, że sama długa gwarancja nie gwarantuje długiej żywotności materaca. Poza tym jeśli materac jest poplamiony, lub pozbawiony dobrego podkładu pod materac – może to spowodować utratę gwarancji. Materace z reguły zachowują swoje właściwości przez 5-10 lat. Wskazówką do szybszej zmiany materaca może być ból ciała po obudzeniu i widoczne nierówności na jego powierzchni.
Nigdzie nie jest wyjaśnione jak mierzona jest twardość materaca i czy symbole h1, h2, h3 itd są umieszczane na materacach przez wytwórcę.
Proszę o informację o ile powinien się ugiąć materac o konkretnym symboli, jeśli na powierzchnię 1dm2 podziałamy siłą 10 N.
A może jest jakiś inny sposób badania twardości materaca ujęty w konkretny wzór?
Dopasować powinno się materac do wagi swojego ciała. To najważniejsze. Oprócz tego myślę, że liczy się też po prostu nasza wygoda. Ja zwiedziłam kilka sklepów zanim zdecydowałam się na zakup. Ostatecznie kupiłam materac Natur Biogreen, który nie jest aż taki twardy, ale jest bardzo wygodny! Fajnie mi się na nim śpi. Dobrze się odpoczywa. Cena mogłaby być nieco niższa, ale warto poświęcić te pieniądze.
Zawsze marzyłam o twardym materacu na którym będzie mi wygodnie. Wiedziałam, że muszę wybrać H4, ale w sklepie zdecydowałam na H3. Dobra twardość materaca odpowiada za dobry i komfortowy sen. Teraz posiadam materac Termopur Comfort i jestem z niego super zadowolona. Dobra cena. Wysoka jakość. Wszystko naprawdę na najwyższym poziomie.
Żona kupiła pół roku temu ten materac i my również jesteśmy z niego zadowoleni. Uważam, że w tej cenie jest to najlepszy wybór. Plecy nie bolą, materac się nie odkształca, chociaż jeszcze go nie zmieniliśmy. Naprawdę super jakość, chociaż nawet się jej nie spodziewaliśmy. Jeśli zatem ktoś chce i poszukuje wysokiej jakości, to jak najbardziej polecam.
Komfort snu jest niezwykle ważny, szczególnie dla osób, które ciężko pracują i marzą o tym, żeby wypocząć w łóżku. Ja wybrałabym H2, bo do wagi mojego ciała jest idealny, ale śpimy w dwójkę, więc jednak wzięłam H3. Wybrałam idealnie. To dla mnie najlepsza twardość materaca. Materac dobrałam pod siebie i to polecam robić. Lepiej wcześniej wypróbować niż żałować.
Grubość materaca jest niezwykle ważna. Najlepsza twardość materaca to dla mnie h3. Jestem z tej grubości bardzo zadowolona. Jest to dla mnie materac korzystny na którym super się odpoczywa. Ja przetestowałam materace najpierw w sklepie, dlatego wiedziałam jaki wybrać, żeby było super.